فیلتر
 • همه مقالات
 • راهنمای خرید
 • معرفی و آموزش تجهیزات الکترونیک
 • تولیدکنندگان تاسیسات ساختمان
 • تولیدکنندگان ترانسفورماتور
 • راهنمای تکه کابل
 • وندور لیست
 • تولیدکنندگان سیم و کابل ایران
 • تولید کنندگان و تامین کنندگان کلید و پریز
 • تولیدکنندگان کات اوت و برقگیر و مقره در ایران
 • تولید و تامین کنندگان لامپ در ایران
 • تولید کنندگان یراق آلات شبکه های توزیع برق
 • نمایندگی فروش سیم و کابل
 • معرفی محصولات صنعت برق
 • مفاخر و دانشمندان صنعت برق
 • آموزش در صنعت برق
 • علم و تکنولوژی در صنایع برق و مخابرات
 • آموزش در صنعت مخابرات
 • معرفی محصولات در صنعت مخابرات
 • ایمنی و بهداشت حرفه ای در صنعت برق ومخابرات(HSE)
 • اخبار صنعت برق و مخابرات
 • حوادث در صنایع برق و مخابرات
 • راهنمای خرید امن
تکه کابل-مرجع آگهی و نیازمندی اینترنتی در صنعت برق و مخابرات
تکه کابل-مرجع آگهی و نیازمندی اینترنتی در صنعت برق و مخابرات
یراق آلات کابل خودنگهدار

یراق آلات کابل خودنگهدار

در این مطلب خواهیم کوشید هر چند کوتاه شما را با یراق آلات کابل خودنگهدار و موارد استفاده این یراق آلات آشنا نماییم تا شما هم به اهمیت و قابلیت های این لوازم هرچند کوچک پی ببرید و بدانید که یراق آلات کابل خودنگهدار در شبکه های توزیع برق ایران چقدر اهمیت دارند.

در ابتدا باید بدانیم کابل خودنگهدار چیست؟

کابل خودنگهدار نوعی کابل است که از به هم تابیده شدن چند رشته کابل آلومینیوم عایق شده به محوریت یک گارد یا سیم بکسل فولادی لخت یا روکشدار تشکیل شده است. هادی های آلومینیوم کابل های به هم تابیده از رشته های به هم بافته شده که اصطلاحا به آنها راد گفته می شود ساخته شده اند و پس از بافته شدن با روکش xlpe که یک عایق سیاه رنگ و سخت است طی مراحلی در کارخانجات کابلسازی و دستگاه های مخصوص پوشیده می شوند. کابل‌های خودنگهدار برحسب استفاده و شرایط اقلیمی با مقاطع و ولتاژهای متفاوت ساخته می شوند و جهت انتقال جریان های فشار متوسط و فشار ضعیف مورد استفاده قرار می گیرند و به جهت روکش های استفاده شده در این کابل، در مقابل حرارت و برودت مقاوم می باشد و همچنین کاملا عایق است.

البته در ساخت کابلهای فشار متوسط خودنگهدار به جهت میزان ولتاژ بالا از لایه های عایقی متفاوت و بیشتری به غیر از لایه  xlpe در روند تولید استفاده می شود که در مقاله دیگری به این موضوع خواهیم پرداخت.

کابل خودنگهدار

کابل خودنگهدار چه استفاده ای دارد؟

اول بار در ایران از این کابل به واسطه عایق بودن کامل آن جهت کاهش حریم های برق استفاده می گردید ولی با افزایش قیمت روز افزون مس و همچنین در جهت کاهش تلفات برق، شرکت های برق به این فکر افتادند که از کابل خودنگهدار در شبکه های فشار ضعیف به جای شبکه های مسی لخت استفاده نمایند.

اجرای این ایده چندین حسن داشت که می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

1-جریان برق با توجه به عایق بودن کابل خودنگهدار با امنیت کامل توزیع گردید.

2-با توجه به قیمت پایین تر آلومینیوم نسبت به مس سرقت شبکه های برق پایان یافت.

3-با توجه به لزوم استفاده از یراق آلات کابل خودنگهدار جهت گرفتن انشعاب میزان برق دزدی در شبکه های برق کم تر شد.

4-میزان تلفات شبکه های توزیع برق به پایین ترین حد خود رسید.

کابل خودنگهدار چگونه نصب می شود؟

برای نصب و استفاده از کابل خودنگهدار به یکسری یراق آلات نیاز است که از آنها جهت نصب این کابل بر روی پایه ها و یا دیواره ها و همچنین برقراری ارتباط یا گرفتن انشعاب استفاده می شود.

جدا از استفاده از کابل با کیفیت بالا، مهمترین مساله در اجرای شبکه های کابل خودنگهدار استفاده از یراق آلات با کیفیت مرغوب و استاندارد های بین المللی است و بسیاری از کارشناسان به این نتیجه رسیده اند که استفاده از یراق آلات با جنس و عایق عالی می تواند به کاهش تلفات و دوام شبکه وایمنی کمک شایانی نماید.

انواع یراق آلات کابل خودنگهدار

یراق آلات کابل خودنگهدار به دو دسته تقسیم می شوند و موارد مصرف متفاوتی دارند که به اختصار و مفید توضیح می دهیم.

یراق آلات نصب کابل خودنگهدار

این یراق آلات شامل کلمپ های کششی و آویز می شود که به سبب اقلیم و آب وهوا معمولا از جنس فولاد گالوانیزه شده و یا آلومینیوم وترکیب با قطعات پی اتیلن و پلاستیک ساخته می شوند و بر روی پایه های برق و یا دیواره ها نصب می گردند و گارد کابل خود نگهدار در این کلمپها قرار میگیرد و این یراق آلات در حقیقت وظیفه نگهداری شبکه را برعهده دارند و با توجه به تحت کشش بودن یراق آلات، کیفیت و مرغوبیت مهمترین مسئله است و به هیچ وجه نباید از کالاهای با کیفیت پایین و فاقد استاندارد استفاده شود و همچنین استفاده از این یراق آلات مستلزم محاسبات دقیق مهندسی، با توجه به شرایط آب و هوایی و وزن کابل است و اگر این محاسبات به درستی صورت نپذیرد و یا در انتخاب این یراق آلات کیفیت مدنظر قرار نگیرد می تواند خسارات جبران ناپذیری به بار بیاورد.

یراق آلات نصب کابل خودنگهدار

یراق آلات انشعاب کابل خودنگهدار

پس از اجرای کابل کشی به وسیله این یراق آلات مسئله ای که به وجود می آید این است که حال چگونه از این کابل به هم پیچیده با عایق سخت اتصال برق بگیریم و جریان برقرار شود.

چندین نوع یراق آلات کابل خودنگهدار برای این موضوع طراحی و ساخته شده اند که شامل:

*بست انشعاب سر خط

*بست انشعاب کابل به کابل

*بست انشعاب مشترکین

*بست انشعاب روشنائی

تمام این یراق آلات اشاره شده در بالا، عملکرد یکسانی دارند و از دندانه های فولادی بسیار سخت که به وسیله یک کاور عایق شده اند و پیچ و یا پیچهایی که سبب می شوند با سفت کردن مهره این دندانه های سخت در این یراق آلات به سمت هم جمع شوند تشکیل شده اند و این دندانه های سخت وظیفه دارند تا درعایق سخت کابل خودنگهدار فرو روند و روکش را بشکافند و به هادی آلومینیومی کابل برسند و ارتباط را برقرار نمایند و برق جریان یابد.

یراق آلات انشعاب کابل خودنگهدار

نکته مهم:

استفاده از یراق آلات کابل خودنگهدار بی متال جهت برقراری جریان با توجه به اینکه هنوز در کشور ما از کابلهای مسی استفاده می شود بسیار حائز اهمیت است زیرا عدم استفاده از این یراق آلات بی متال سبب شارژ و تلف شدن جریان برق در نقطه اتصال کابل مس و کابل خودنگهدار می شود.

سخن پایانی

این مقاله فقط گزیده ای در خصوص عملکرد یراق آلات کابل خودنگهدار بود ولیکن می توان نتیجه گرفت که کیفیت و محاسبات مهندسی مهمترین اصل در تولید و استفاده از یراق آلات است. پس تولیدکنندگان باید در نظر داشته باشند که با توجه به استفاده روز افزون این کابل ها در کشور عزیزمان بسیار با اهمیت است که از بهترین مواد اولیه در تولید این قطعات استفاده کنند. برند ensto یک نمونه با کیفیت از این محصولات است که امید داریم روزی کیفیت محصولات داخلی به اندازه همین برند و چه بسا بهتر از آن باشد. توصیه ما به پیمانکار و مصرف کننده عزیز این است که از یراق آلات با کیفیت و استاندارد استفاده نمایند و از اصالت کالای مصرفی مطمئن باشند. برای اطلاعات بیشتر و مشاهده آگهی‌های مربوط به یراق آلات کابل خودنگهدار، کلیک کنید.

نویسنده این مقاله
ادمین آگهی 2
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط