فیلتر
 • همه مقالات
 • راهنمای خرید
 • معرفی و آموزش تجهیزات الکترونیک
 • تولیدکنندگان تاسیسات ساختمان
 • تولیدکنندگان ترانسفورماتور
 • راهنمای تکه کابل
 • وندور لیست
 • تولیدکنندگان سیم و کابل ایران
 • تولید کنندگان و تامین کنندگان کلید و پریز
 • تولیدکنندگان کات اوت و برقگیر و مقره در ایران
 • تولید و تامین کنندگان لامپ در ایران
 • تولید کنندگان یراق آلات شبکه های توزیع برق
 • نمایندگی فروش سیم و کابل
 • معرفی محصولات صنعت برق
 • مفاخر و دانشمندان صنعت برق
 • آموزش در صنعت برق
 • علم و تکنولوژی در صنایع برق و مخابرات
 • آموزش در صنعت مخابرات
 • معرفی محصولات در صنعت مخابرات
 • ایمنی و بهداشت حرفه ای در صنعت برق ومخابرات(HSE)
 • اخبار صنعت برق و مخابرات
 • حوادث در صنایع برق و مخابرات
 • راهنمای خرید امن
تکه کابل-مرجع آگهی و نیازمندی اینترنتی در صنعت برق و مخابرات
تکه کابل-مرجع آگهی و نیازمندی اینترنتی در صنعت برق و مخابرات
سیستم روشنایی هوشمند چیست و چه قابلیت‌هایی دارد؟

سیستم روشنایی هوشمند چیست و چه قابلیت‌هایی دارد؟

143 بازدید

یکی از پرکاربردترین و مدرن‌ترین شیوه‌‌های هوشمندسازی منازل در دنیای امروز بهره‌گیری از سیستم روشنایی هوشمند است که در جوامع مدرن به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. با کمک این تکنولوژی افراد می‌توانند تنها با لمس گوشی خود لامپ‌های منزل را روشن یا خاموش کنند. در واقع می‌توان گفت که مهم‌ترین ویژگی سیستم نور هوشمند کنترل از راه دور و تنظیم میزان و شدت نور می‌باشد. با کمک این سیستم شما می‌توانید کلیه اشیاء و لوازم خانگی خود را از طریق اینترنت کنترل کنید. از جمله حسن‌های بهره‌گیری از این سیستم هوشمند می‌توان به کاهش مصرف انرژی و افزایش امنیت اشاره کرد. در ادامه این سری از راهنماهای تکه کابل به سیستم نور هوشمند و قابلیت‌های آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید!

سیستم روشنایی هوشمند چیست؟

روشنایی هوشمند یا نور هوشمند یکی از ساده‌ترین و موثرترین روش‌های هوشمندسازی خانه‌ها بوده که امکان کنترل از راه دور چراغ‌های خانه را برای افراد فراهم می‌سازد. Smart Lighting System با بهره‌گیری از لامپ‌های ال ای دی هوشمند حاوی نرم‌افزاری هستند که به یک اپلیکیشن، دستیار خانه هوشمند یا سایر لوازم جانبی هوشمند متصل شده و امکان روشن و خاموش کردن اتوماتیک آن‌ها را فراهم می‌سازد؛ بنابراین دیگر نیازی به سوئیچ‌های دیواری سنتی برای انجام این کار نخواهد بود.

اجزای تشکیل‌دهنده سیستم روشنایی هوشمند

همان‌طور که گفته در این سیستم از لامپ‌های ال ای دی استفاده می‌شود؛ بنابراین اصلی‌ترین جزء تشکیل‌دهنده این سیستم لامپ هوشمند است. لامپ هوشمند می‌بایست از قابلیت برنامه‌ریزی برخوردار باشد تا بتوان میزان نوردهی آن‌ها را کنترل کرد. ال ای دی‌ها یا ریسه‌های ال ای دی و همچنین دیمرها نیز جزو اجزای تشکیل‌دهنده این سیستم هستند.

سیستم روشنایی هوشمند

کاربرد سیستم روشنایی هوشمند

از جمله اصلی‌ترین کاربردهای سیستم نور هوشمند، افزایش راندمان یا بازدهی ساختمان می‌باشد. لازم به ذکر است که شدت و رنگ نور تأثیر به‌سزایی در کارایی افراد دارد؛ از این رو بهره‌گیری از سیستم نور هوشمند و اعمال تنظیمات مناسب در میزان پخش نور و رنگ آن در محل کار یا منزل می‌تواند در افزایش بهره‌وری تا حد زیادی تأثیر مثبت بگذارد.

علاوه بر این، بهره‌گیری از این سیستم در افزایش زیبایی ساختمان نیز موثر است. با اعمال تنظیمات مناسب در نحوه پخش نور می‌توان فضاهای کوچک را بزرگ‌تر نشان داد، توجه افراد را به یک نقطه خاص معطوف کرد یا با تغییر رنگ و رقص نور فضا را زیباتر نمود. یکی دیگر از کاربردهای جالب سیستم روشنایی هوشمند، کنترل روشنایی مکان‌هایی است که امکان دسترسی به آن‌ها دشوار می‌باشد؛ بنابراین از این سیستم کارآمد نه‎‌تنها برای منازل بلکه برای محیط‌های دیگری هم‌چون بیمارستان‌ها و کارخانه‌ها نیز می‌توان استفاده نمود.

قابلیت‌های سیستم روشنایی هوشمند

همان‌طور که گفته شد، مهم‌ترین مزیت بهره‌گیری از این سیستم، کاهش مصرف انرژی الکتریکی و صرفه‌جویی در مصرف آن است. صرفه‌جویی در مصرف برق همواره در کاهش مجموع هزینه‌ها تأثیرگذار خواهد بود. سیستم نور هوشمند از قابلیت‌های مختلفی برخوردار است که تا این بخش از راهنما به برخی از آن‌ها به صورت مختصر اشاره کردیم. قابلیت‌های سیستم نور هوشمند عبارتند از:

امکان کنترل از راه دور

همان‌طور که می‌دانید در روش سنتی به منظور خاموش یا روشن کردن لامپ‌ها می‌بایست خودتان دست به کار شوید و کلید برق را بزنید! در سیستم روشنایی اتوماتیک انجام این کار به صورت خودکار بوده و حتی زمانی که در منزل حضور ندارید هم می‌توانید خاموش یا روشن بودن لامپ‌های خانه را کنترل کنید.

قابلیت‌های سیستم روشنایی هوشمند

افزایش امنیت منزل

خانه‌های خالی بهترین گزینه برای سرقت محسوب می‌شوند! هنگامی که به مسافرت رفته‌اید و در منزل حضور ندارید، می‌توانید از راه دور در ساعات مشخص از طریق سیستم روشنایی و صوتی هوشمند لامپ‌ها و وسایل صوتی منزل خود را روشن کرده و وانمود کنید که در خانه حضور دارید! این موضوع سبب افزایش امنیت منزل شما خواهد شد.

کاربری ساده و لذت‌بخش

روش کار با سیستم روشنایی هوشمند بسیار ساده بوده و هر فردی می‌تواند به راحتی نحوه کار با آن را یاد بگیرد. علاوه بر این، با استفاده از این روش دیگر نیازی نیست که مدام به دنبال کلید لامپ مورد نظر روی دیوار باشید و می‌توانید تنها با استفاده از تلفن همراه خود لامپی که می‌خواهید را روشن کنید.

تنظیم سناریوهای مختلف بسته به نیاز

یکی از جالب‌ترین و کاربردی‌ترین قابلیت‌هایی که سیستم نور هوشمند به کاربران ارائه می‌دهد، تنظیم سناریوهای متنوع است. سناریو صبحگاهی، سناریو خواب، سناریو مسافرت، سناریوی تماشای تلویزیون، سناریو جشن و مهمانی و سناریو روشنایی مناسب در زمان شام ازجمله تنظیماتی هستند که با انتخاب هر یک از آن‌ها متناسب با شرایط، میزان روشنایی منزل به حد مناسب خود خواهد رسید.

ایجاد برنامه زمان‌بندی

از دیگر قابلیت‌های سیستم روشنایی هوشمند می‌توان به ایجاد برنامه زمان‌بندی اشاره کرد. با استفاده از این قابلیت می‌توانید تعیین کنید که یک چراغ در چه بازه زمانی روشن بماند و پس از اتمام زمان مدنظر خاموش شود. شایان ذکر است که این سیستم به صورت استاندارد سبب افزایش آسایش کاربران می‌شود.

چراغ‌های هوشمند تحت کنترل هاب

چراغ‌های هوشمند تحت کنترل هاب (Hub-Controlled Smart Lights) نوعی از سیستم نور هوشمند منازل بوده که برای استفاده از آن‌ها لازم است منزل هوشمند شما با کنترل هاب سازگار باشد. برای منازلی که دارای چندین ابزار هوشمند هستند، بهره‌گیری از چراغ‌های هوشمند تحت کنترل هاب امکان استفاده از چندین برنامه IFTTT را فراهم می‌سازد.

نصب سیستم روشنایی هوشمند

برای نصب سیستم نور هوشمند تنها کافی است که لامپ‌ها را از جعبه درآورده و آن‌ها را در سوکت مربوطه بپیچانید! اکثر لامپ‌های هوشمند مجزا با سوکت‌های موجود سازگاری دارند؛ از این رو نصب آن‌ها بسیار ساده است. به منظور کنترل لامپ‌ها لازم است نرم‌افزار اختصاصی لامپ‌های خریداری شده را دانلود کرده و مطابق دستورالعمل درج شده روی جعبه لامپ پیش بروید.

سخن پایانی

سیستم روشنایی هوشمند یکی از برترین و کارآمدترین تکنولوژی‌های مدرن برای تأمین نور منازل و اماکن مختلف محسوب می‌شود که امروزه به طور گسترده در خانه‎‌های مدرن و هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد. بهره‌گیری از این سیستم در کاهش هزینه‌های مصرف برق تأثیر به‌سزایی دارد. با کمک سیستم روشنایی اتوماتیک امکان کنترل خاموش یا روشن ماندن لامپ‌های خانه از راه دور برای کاربران فراهم خواهد بود. تکه کابل یکی از مراکز معتبر ارائه‌دهنده تجهیزات روشنایی هوشمند بوده که با مراجعه به وب سایت، بررسی محصولات و مطالعه مشخصات فنی هر یک از آن‌ها می‌توانید بسته به نیاز خود اقدام به خرید نمائید.

143 بازدید
نویسنده این مقاله
تکه کابل
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط