فیلتر
 • همه مقالات
 • راهنمای خرید
 • معرفی و آموزش تجهیزات الکترونیک
 • تولیدکنندگان تاسیسات ساختمان
 • تولیدکنندگان ترانسفورماتور
 • راهنمای تکه کابل
 • وندور لیست
 • تولیدکنندگان سیم و کابل ایران
 • تولید کنندگان و تامین کنندگان کلید و پریز
 • تولیدکنندگان کات اوت و برقگیر و مقره در ایران
 • تولید و تامین کنندگان لامپ در ایران
 • تولید کنندگان یراق آلات شبکه های توزیع برق
 • نمایندگی فروش سیم و کابل
 • معرفی محصولات صنعت برق
 • مفاخر و دانشمندان صنعت برق
 • آموزش در صنعت برق
 • علم و تکنولوژی در صنایع برق و مخابرات
 • آموزش در صنعت مخابرات
 • معرفی محصولات در صنعت مخابرات
 • ایمنی و بهداشت حرفه ای در صنعت برق ومخابرات(HSE)
 • اخبار صنعت برق و مخابرات
 • حوادث در صنایع برق و مخابرات
 • راهنمای خرید امن
تکه کابل-مرجع آگهی و نیازمندی اینترنتی در صنعت برق و مخابرات
تکه کابل-مرجع آگهی و نیازمندی اینترنتی در صنعت برق و مخابرات
پرکاربردترین ابزارهای برش کابل

معرفی پرکاربردترین ابزارهای برش کابل

145 بازدید

کابل‌های مسی و آلومینیومی ازجمله پرکاربردترین کابل‌ها در صنعت برق بوده که به منظور استفاده از آن‌ها نیاز است برش داده شوند. برای برش دادن سیم و کابل‌ها ابزار و تجهیزات مخصوصی در بازار موجود است که با بهره‌گیری از آن‌ها می‌توان برش استاندارد کابل‌ها بسته به نیاز پروژه را به انجام رساند. طیف وسیعی از ابزارهای برش کابل توسط تکه کابل به شما عزیزان معرفی شده است که با مطالعه مشخصات و کاربرد هر یک از آن‌ها می‌توانید وسایل برش مورد نیاز خود را خریداری نمائید. در ادامه این راهنما ضمن آشنایی بیشتر با انواع ابزارهای برش کابل، به نحوه ساز و کار هر یک از آن‌ها نیز خواهیم پرداخت.

ابزارهای برش کابل چیست؟

کارگران ساختمانی، پیمانکاران و کلیه افرادی که علاقمند به انجام امور تعمیراتی و صنعتی هستند، از ابزار برش کابل به منظور برش انواع مختلف کابل‌ها استفاده می‌کنند. منظور از دستگاه‌های برش کابل، دستگاه قابل حملی بوده که امکان استفاده دستی، برقی و هیدرولیکی از آن فراهم می‌باشد. به عنوان مثال ابزار برش کابل آلومینیومی و مسی، ابزار پوست‌کن و سیم‌چین از جمله تجهیزات مذکور به شمار می‌روند.

ویژگی ابزارهای برش کابل

سطح بیرونی کابل‌ها غالباً از ضخامت بالایی برخوردار بوده و دارای روکشی سخت و محکم است؛ از این رو به منظور برش لایه بیرونی آن‌ها ابزار برش کابل می‌بایست دارای تیغه‌های محکم و استیل باشد. ابزار مذکور به طور موثر از قدرت دست کاربر استفاده کرده و سبب برش انواع مختلف کابل‌ها می‌شوند. اکثر افراد به منظور کار با انواع مختلف کابل مثل کابل کواکسیال از ابزارهای برش کابل دستی بهره‌گیری می‌کنند. این ابزارها دارای دو دسته بوده و عملکردی همانند اهرم دارند. توجه فرمائید که برای استفاده از کابل تنها ضخامت آن مدنظر نمی‌باشد، بلکه جنس کابل و پوشش آن نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.

انواع قیچی برش کابل

قیچی برش کابل یا قیچی کابل بر، نوعی قیچی مخصوص بوده که از آن می‌توان برای برداشتن روکش کابل‌ها استفاده کرد. هر یک از قیچی‌های برش کابل از قابلیت برش قطر و سایز مشخصی برخوردار هستند. شایان ذکر است که قیچی‌های برش کابل دارای تیغه بسیار قوی بوده که با استفاده از باکیفیت‌ترین مواد اولیه فولادی تولید می‌شوند. به طور کل ابزارهای برش کابل مذکور را می‌توان به سه دسته قیچی کابل‌بر دستی، قیچی کابل‌بر هیدرولیکی و قیچی کابل‌بر برقی یا شارژی تقسیم‌بندی کرد.

قیچی برش کابل دستی

قیچی برش کابل دستی دارای دسته اهرمی به منظور وارد نمودن نیروی موردنیاز برای برش کابل می‌باشد. ابزار مذکور عمدتاً برای برش کابل‌های نازک با قطر کم از جنس مس و آلومینیوم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قیچی‌ها در انواع مختلف جغجغه‌ای، تک دسته و دو دسته در بازار موجود هستند. لازم به ذکر است که نوع دو دسته این قیچی‌ها عموماً برای کابل‌هایی که قطورتر هستند کاربرد دارد.

قیچی برش کابل دستی

قیچی برش کابل هیدرولیکی

این نوع از ابزارهای برش کابل به طور معمول برای برش کابل‌هایی با قطر زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند. هنگامی که امکان استفاده از کابل ‌برهای دستی وجود نداشته باشد، می‌توان از قیچی برش کابل هیدرولیکی بهره‌گیری کرد. داخل دسته قیچی‌های مذکور یک پمپ هیدرولیک قرار داده شده که با فشردن دسته، دهانه آن تنگ‌ می‌شود. شایان ذکر است که انبر مذکور بسیار قدرتمند بوده و بسته به نوع آن توانایی تولید نیرویی معادل ۴ تن یا بیشتر را دارد. علاوه بر این، مدل‌های دیگری از قیچی برش کابل هیدرولیکی وجود دارد که پمپ هیدرولیک روی دسته آن‌ها تعبیه نشده و با یک شلنگ به تیغه کابل متصل می‌باشد.

قیچی برش کابل هیدرولیکی

قیچی برش کابل برقی یا شارژی

قیچی‌های برش کابل شارژی برخلاف دو مدل قبلی از نیروی باطری یا الکتریسیته به منظور برش کابل‌ها استفاده می‌کنند. نحوه کار با این نوع از ابزارهای برش کابل بسیار ساده بوده و حتی می‌توان با یک دست با آن‌ها کار کرد.

قیچی برش کابل برقی یا شارژی

نکات مهم خرید ابزارهای برش کابل

به منظور خرید این ابزار لازم است نکاتی را مدنظر داشته باشید تا بتوانید بر حسب نیاز خود بهترین و باکیفیت‌ترین تجهیزات را خریداری نمائید. با در نظر گرفتن موارد زیر نه‌تنها در پرداخت وجه صرفه‌جویی می‌شود، بلکه خریدی هوشمندانه و لذت‌بخش را تجربه خواهید کرد.

دوام ابزار برش

اولین مورد بررسی دوام و مقاومت ابزار برش است؛ بدین معنا که ابزار مذکور توانایی برش چه نوع کابل‌هایی را دارد. چنانچه مقاومت و دوام ابزار برش از جنس کابل پایین‌تر باشد، هنگام انجام برش نه‌تنها کابل به درستی برش داده نخواهد شد، بلکه امکان شکستگی ابزار برش نیز وجود خواهد داشت.

کاربری ساده و عایق بودن دسته

توجه فرمائید که شما قرار است از این ابزار برای برش کابل‌های برق استفاده کنید؛ در نتیجه بهتر است دسته آن‌ها از جنس پلاستیک باشد تا بتواند از شما در برابر جریان برق محافظت کند.

برخورداری از قابلیت حمل

وزن و ابعاد این ابزار باید به اندازه‌ای باشد که کاربر بتواند آن را به راحتی در جیب یا روی کمربند خود حمل کند.

جنس تیغه ابزار برش و قابلیت تنظیم آن

جنس تیغه ابزار برش تحت تأثیر ماده سازنده کابل می‌باشد؛ بدین معنا که اگر کابل از مس که ساده‌ترین فلز رسانا است ساخته شده باشد، به دنبال آن نیاز دارد تا توسط آلومینیوم برش داده شود. ناگفته نماند که ابزار مورد نظر می‌بایست از توانایی تنظیم و برش انواع مختلف سایزهای کابل‌ها نیز برخوردار باشد.

سخن پایانی

کابل‌ها یکی از پرکابردترین تجهیزات در صنعت برق هستند که برای بهره‌گیری از کاربرد آن‌ها گاهاً نیاز به برش پیدا می‌کنند. به جهت برش کابل‌های مسی، آلومینیومی و…  از انواع ابزارهای برش کابل با کاربری‌های یکسان اما ویژگی‌های متفاوت استفاده می‌شود. در این راهنما با انواع مختلف قیچی‌های برش کابل، روش‌های برش کابل و ویژگی‌های هر یک از انبرهای مذکور آشنا شدیم. به طور کل سه نوع شیوه برش کابل وجود دارد که عبارت است از روش دستی، هیدرولیکی و برقی یا شارژی که برای هر یک از روش‌های مذکور قیچی‌های برش کابل مناسب طراحی، تولید و عرضه می‌شود. هنگام خرید ابزارآلات مذکور لازم است نکاتی را مدنظر داشته باشید تا بتوانید متناسب با نیاز خود خریدی هوشمندانه را تجربه کنید. تکه کابل یکی از مراجع معتبر معرفی و ارائه ابزار برش کابل در ایران بوده که با جست‌وجو در وب سایت مذکور می‌توانید از این تجهیزات دیدن فرمائید.

ضمن تشکر از مقاله فوق، امید داریم که مطالب زیر نیز برای بالا بردن آگاهی و سطح دانش شما مفید باشد:

همه چیز درباره دستگاه پرس کابلشو

145 بازدید
نویسنده این مقاله
ادمین آگهی 2
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط