فیلتر
 • همه مقالات
 • معرفی و آموزش تجهیزات الکترونیک
 • تولیدکنندگان تاسیسات ساختمان
 • تولیدکنندگان ترانسفورماتور
 • راهنمای خرید
 • راهنمای تکه کابل
 • وندور لیست
 • تولیدکنندگان سیم و کابل ایران
 • تولید کنندگان و تامین کنندگان کلید و پریز
 • تولیدکنندگان کات اوت و برقگیر و مقره در ایران
 • تولید و تامین کنندگان لامپ در ایران
 • تولید کنندگان یراق آلات شبکه های توزیع برق
 • نمایندگی فروش سیم و کابل
 • معرفی محصولات صنعت برق
 • مفاخر و دانشمندان صنعت برق
 • آموزش در صنعت برق
 • علم و تکنولوژی در صنایع برق و مخابرات
 • آموزش در صنعت مخابرات
 • معرفی محصولات در صنعت مخابرات
 • ایمنی و بهداشت حرفه ای در صنعت برق ومخابرات(HSE)
 • اخبار صنعت برق و مخابرات
 • حوادث در صنایع برق و مخابرات
 • راهنمای خرید امن
تکه کابل-مرجع آگهی و نیازمندی اینترنتی در صنعت برق و مخابرات
تکه کابل-مرجع آگهی و نیازمندی اینترنتی در صنعت برق و مخابرات
آسانسور

۷ نکته کاربردی برای خریدن آسانسور

223 بازدید

اگر در حال ساخت و ساز و یا بازسازی یک ملک مسکونی، اداری یا تجاری هستید، حتما با چالش خرید و نصب آسانسور روبرو شده‌اید. این روزها آسانسور به عنوان یک وسیله انکارناپذیر در واحدهایی که چند طبقه هستند استفاده می‌شود. مهمترین نکته قبل از خرید و نصب آسانسور اطمینان از جهت ایمنی آسانسور می‌باشد. در موارد بعدی دقت به کاربردپذیری بالا و همچنین سهولت در استفاده حائز اهمیت می‌باشد. در ادامه با ۷ نکته کاربردی برای خریدن آسانسور آشنا خواهید شد.

1. برای خرید آسانسور دامنه انتخاب خود را در نظر بگیرید

نخستین گزینه ای که باید به آن توجه داشته باشید دامنه انتخاب آسانسور است. منظور از دامنه انتخاب، در نظر گرفتن هدف کاربری آن می‌باشد. آسانسور‌ها برای دو مقصود حمل انسان و یا حمل بار طراحی می‌شوند. البته بسیاری از انواع آسانسورها را می‌توان برای هر دو هدف مورد استفاده قرار داد، اما آسانسور‌های باری معمولا سنگین‌تر هستند و قدرت را بر حرکت روان ترجیح می‌دهند در حالی که آسانسور‌های مسافری معمولا راحت‌تر هستند. علاوه بر این آسانسور‌های مناسب برای جابه‌جایی انسان به همراه برخی آپشن‌ها طراحی می‌شوند. به عنوان مثال در طراحی آسانسور‌های مناسب برای افراد دارای معلولیت، ویژگی‌های ایمنی مختلفی مانند کمربند ایمنی، نرده‌‌ها و غیره لحاظ می‌شود. شما می‌توانید بر اساس نیاز خود بهترین نوع آسانسور را بررسی و انتخاب کنید.

بررسی مدل های مختلف آسانسور

2. هزینه نصب آسانسور را در نظر بگیرید

برخی از شرکت‌ها نصب آسانسور را به صورت رایگان و به عنوان خدمات پس از فروش انجام می‌دهند، برخی تنها در موارد خاص هزینه دریافت می‌کنند و گروهی نیز ممکن است هزینه نصب را به صورت کامل از شما درخواست کنند. در هر صورت باید این مورد را مدنظر قرار دهید زیرا هزینه نصب در اغلب موارد ارتباط چندانی با خود آسانسور ندارد و بیشتر به محلی که آسانسور در آن نصب می‌شود بستگی دارد. به عنوان مثال در برخی از پروژه‌ها نیاز است پیش از نصب آسانسور ابتدا تغییراتی در محل اجرای پروژه ایجاد شود. این تغییرات ممکن است هزینه زیادی را برای شما در بر داشته باشد، بنابراین بهتر است آن را از قبل در نظر بگیرید.

در نظر داشته باشید که هر آسانسور ویژگی‌ها و الزامات خاص خود را برای نصب دارد. بهتر است پیش از تکمیل پروژه، مشخصات آسانسور مورد نظر خودتان را جست و جو و الزامات آن را در معماری بنا رعایت کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا با جلوگیری از تخریب و یا اصلاح محل نصب، در هزینه‌های مربوط به نصب و زمان تکمیل پروژه صرفه جویی نمایید.

نصب و سرویس آسانسور

3. در نظر گرفتن الزامات نگهداری آسانسور

تعمیر و نگهداری یکی از بزرگترین هزینه‌های مستمر آسانسور در ساختمان‌ها است. هیچ ماشینی برای همیشه کار نمی‌کند و دیر یا زود باید تعمیر و سرویس‌های مرتبط با آن انجام شود. اغلب سرویس‌های دوره‌ای شامل بازرسی و روغن کاری می‌شوند. به طور معمول آسانسور‌های با کیفیت می‌توانند چندین سال بدون تعمیر و سرویس‌های پیچیده به فعالیت خود ادامه دهند. در نظر داشته باشید که هزینه‌های تعمیر و نگهداری، حتی با تخفیفات رایج، به مرور زمان افزایش پیدا می‌کنند. بر همین اساس شرکتی را انتخاب کنید که سرویس‌های دوره ای و خدمات مربوط به نگهداری را با هزینه مناسب ارائه می‌دهد. بسیاری از فروشندگان آسانسور در زمان خرید قراردادهای تعمیر و نگهداری را پیشنهاد می‌کنند. این موارد می‌تواند در تصمیم گیری پیرامون خرید آسانسور و صرفه جویی در هزینه‌های نگهداری به شما کمک کند.

4. عملکرد مورد انتظار از آسانسور مهم است

عملکرد به معنای قابلیت متفاوتی است که برای هر آسانسور می‌توان نصب کرد. برای آسانسورهای مسافربری، عملکرد معمولا به معنای یک سواری نرم و ایمن با ورودی‌های کنترلی ساده و فضای کافی روی سکو برای ایجاد احساس راحتی و اجتناب از تحمیل استرس است. اما عملکرد آسانسورهای باربری اغلب  با در نظرگرفتن قدرت و قابلیت اطمینان در دوره‌های طولانی کارکرد اندازه گیری می‌شود. سعی کنید با توجه به این قاعده، پیش از نهایی کردن خرید عملکرد مدل‌های متفاوت آسانسور را ارزیابی کنید. با توجه به پیچیدگی‌های سیستم آسانسور، عملکرد آن‌ها حتی در مدل‌های مشابه بسیار متفاوت است. بنابراین حتما کاتالوگ اطلاعات فنی آسانسور را از فروشنده بخواهید و در خصوص تجربه کاربری آسانسور سؤالات خود را بپرسید.

آسانسور حمل بار

5. به مسائل ایمنی بیش از هر موضوع دیگری توجه کنید

 ایمنی مهم‌ترین مسئله در مورد آسانسور‌های حمل مسافر است. حتی آسانسورهای حمل بار نیز باید به طور مرتب بازرسی و سرویس شوند تا از ایمنی آن‌ها اطمینان حاصل شود. برای اطمینان از ایمن بودن مدل مدنظر خود، حتما در خصوص سازنده و سابقه استفاده از آن آسانسور تحقیق کنید. حتی اگر می‌توانید وضعیت ایمنی و کیفیت آسانسور را از افراد متخصص جویا شوید. باید توجه داشته باشید که تناسب آسانسور با محل نصب آن تا حد زیادی در حفظ ایمنی مؤثر است. در نهایت هنگامی که تصمیم خود را قطعی کردید، هرگز مسائل مربوط به بیمه آسانسور را فراموش نکنید.

6. مدل مد نظر شما تا چه حد تحت پوشش گارانتی است؟

آسانسور‌ها مانند هر ماشین مصرفی دیگری ممکن است دچار خرابی و نقص فنی بشوند. هر چند آسانسور‌های با کیفیت برای عملکرد طولانی مدت طراحی شده‌اند، اما در هر صورت بروز نقص فنی بنا به دلایل مختلف کاملا طبیعی است. در چنین مواقعی پوشش‌های گارانتی می‌تواند تا حد زیادی در هزینه‌های شما صرفه جویی کند. معمولاً سازندگان آسانسور، به ویژه آسانسورهای خانگی، برای محصولاتی که می‌فروشند، ضمانت نسبتا کوتاه مدتی را ارائه می‌دهند. اما شما می‌توانید از فروشندگان و نمایندگی‌های فروش، گارانتی‌های طولانی‌تری را دریافت کنید. حتی برخی از شرکت‌ها در ازای دریافت مبالغ سالانه و تأیید وضعیت آسانسور، گارانتی آن را تمدید می‌کنند.

7. فروشنده مناسب را انتخاب کنید

خرید آسانسور جدید یک تعهد بزرگ است. واحدی که برای نصب انتخاب می‌کنید می‌تواند سال‌‌ها یا حتی دهه‌‌ها آماده سرویس دهی باشد. مهم است که از میان مدل‌های موجود (به جای نمونه‌های منقضی شده) خرید خود را انجام دهید تا در زمان نیاز دریافت خدمات به مشکلی بر نخورید. با این حال فروشنده‌ای که برای خرید آسانسور به آن مراجعه می‌کنید به اندازه مدل انتخابی شما اهمیت دارد. خرید آسانسور مانند خرید یک بسته خدمات دهی است. زیرا آسانسور‌ها همراه با خود هزینه نصب، سرویس‌های دوره‌ای، بازررسی‌های ایمنی، تعمیرات فنی ساده و پیچیده، گارانتی قطعات و بیمه را به همراه دارند. انتخاب فروشنده مناسب می‌تواند در هزینه و زمان مرتبط به آیتم‌های مرتبط با آسانسور به شما کمک کند.

 

شاید مطالب زیر بتواند به بالا بردن آگاهی و دانش شما در زمینه آسانسور کمک نماید:

حروف روی دکمه‌های آسانسور به چه معنی هستند؟

در مورد آسانسور بیشتر بدانید.

چرا آسانسورها به تعمیر و بازسازی نیاز دارند؟

آسانسور برج خلیفه و ویژگی های آن

راهنمای خرید موتور آسانسور

راهنمای خرید کابین آسانسور

راهنمای خرید تابلو آسانسور

راهنمای خرید یراق آلات آسانسور

انواع موتور آسانسور و کاربرد هریک از آن‌ها

هرآنچه که درباره تابلو آسانسور باید بدانید!

هنگام گیر کردن در آسانسور چه کنیم؟

فن کابین آسانسور

223 بازدید
نویسنده این مقاله
تکه کابل
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط