فیلتر
 • همه مقالات
 • راهنمای خرید
 • معرفی و آموزش تجهیزات الکترونیک
 • تولیدکنندگان تاسیسات ساختمان
 • تولیدکنندگان ترانسفورماتور
 • راهنمای تکه کابل
 • وندور لیست
 • تولیدکنندگان سیم و کابل ایران
 • تولید کنندگان و تامین کنندگان کلید و پریز
 • تولیدکنندگان کات اوت و برقگیر و مقره در ایران
 • تولید و تامین کنندگان لامپ در ایران
 • تولید کنندگان یراق آلات شبکه های توزیع برق
 • نمایندگی فروش سیم و کابل
 • معرفی محصولات صنعت برق
 • مفاخر و دانشمندان صنعت برق
 • آموزش در صنعت برق
 • علم و تکنولوژی در صنایع برق و مخابرات
 • آموزش در صنعت مخابرات
 • معرفی محصولات در صنعت مخابرات
 • ایمنی و بهداشت حرفه ای در صنعت برق ومخابرات(HSE)
 • اخبار صنعت برق و مخابرات
 • حوادث در صنایع برق و مخابرات
 • راهنمای خرید امن
تکه کابل-مرجع آگهی و نیازمندی اینترنتی در صنعت برق و مخابرات
تکه کابل-مرجع آگهی و نیازمندی اینترنتی در صنعت برق و مخابرات
تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

201 بازدید

آشپزخانه یکی از قسمت‌های خانه است که به دلیل پخت و سرخ کردن مواد غذایی مختلف به سرعت چرب و کثیف شده و باید تمیز شود. یکی از قسمت‌ها و تجهیزات اصلی آشپزخانه که در معرض مستقیم آلودگی و چربی‌های ناشی از پخت و پز غذا است هود آشپزخانه است و بسیار ضرورت دارد که آن را تمیز کرد زیرا در غیر این صورت عملکرد آن با اختلال مواجه شده و فیلتر‌های هود عملکرد اصلی خود را از دست می‌دهند. در این مقاله قصد داریم  روش‌های مختلف تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه را به شما همراهان عزیر آموزش دهیم.

روش‌های مختلف تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

استفاده از جوش شیرین و مایع ظرفشویی برای تمیز کردن فیلتر هود

جوش شیرین یکی از بهترین موادی است که می‌تواند بر چربی‌ها نفوذ کرده و با ترکیباتی که دارد باعث از بین رفتن آن‌ها ‌شود.  ترکیب جوش شیرین با مایع ظرفشویی خاصیت تمیزکنندگی دارد عملکرد بهتری خواهد داشت. برای تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه با استفاده از جوش شیرین لازم است که ابتدا فیلتر‌های هود آشپزخانه را درون تشت یا سینک پر از آب داغ قرار داده تا فیلتر‌ها کاملاً در زیر آب قرار بگیرد سپس به میزان یک چهارم فنجان از جوش شیرین را درون آب جوش ریخته و آن را با استفاده از دستکش و یا یک قاشق به هم‌زده تا جوش شیرین با آب مخلوط شود. سپس مایع ظرفشویی را نیز به میزان یک الی دو قاشق اضافه کرده و آن را نیز با ترکیب جوش شیرین و آب جوشی که بر روی فیلتر‌ها قرار دارد مخلوط کنید. در مرحله بعد لازم است که فیلتر‌ها در آب جوش و مواد مخلوط شده به مدت یک ربع تا نیم ساعت باقی بمانند تا مواد به قسمت‌های مختلف فیلتر نفوذ کرده و سپس با استفاده از یک فرچه و یا برس مناسب باید فیلتر‌ها را با آب گرم شستشو داد بعد از شستشوی فیلتر‌ها نیز باید آن‌ها را در جای مناسبی قرار داد تا کاملاً خشک شوند.

پاکسازی فیلتر هود آشپزخانه

استفاده از آمونیاک برای تمیز کردن فیلتر هود

به منظور تمیز کردن فیلتر هود با استفاده از آمونیاک باید فیلتر‌ها را درون یک کیسه قرار داده و بر روی آن محلول آمونیاک و آب اضافه کرد و سپس کیسه را به خوبی محکم کرد و آن را در بر روی یک سطح صاف قرار داد تا مواد به تمام قسمت‌ها و لایه‌های فیلتر نفوذ کنند و مدت زمانی که فیلتر باید در این مواد باقی بماند ۸ ساعت تا یک روز نیز می‌تواند باشد که بستگی به میزان کثیفی فیلتر دارد. سپس بعد از طی کردن این زمان فیلتر‌ها نیز مانند روش قبلی باید از کیسه خارج شوند و با آب گرم مناسب تمیز شوند و در جای مناسبی برای خشک شدن قرار گیرند.

استفاده از محصولات و مواد شوینده ماشین ظرفشویی برای تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

مواد شوینده ماشین ظرفشویی مانند قرص و یا ژل ماشین ظرفشویی از ترکیباتی تولید شده‌اند که به خوبی چربی‌ها را از بین می‌برند بنابراین استفاده از این مواد برای تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه نیز بسیار کمک‌کننده خواهد بود و با استفاده از آن می‌توان فیلتر هود را تمیز و عاری از هرگونه چربی و آلودگی و تمیز و براق کرد.

برای تمیز کردن فیلتر به این روش نیز لازم است که ابتدا فیلتر‌ها را در آب گرم خیس کرده و سپس تمام سطح فیلتر را با ژل ماشین ظرفشویی آغشته کرده‌ همچنین  برای تمیز کردن فیلتر با استفاده از قرص ظرفشویی نیز باید قرص را بر روی سطح فیلتر قرار داده و با ریختن آب جوش بر روی آن و حل شدن آن را به قسمت‌های مختلف فیلتر هود پخش کر سپس فیلتر‌های آغشته به مواد شوینده ماشین ظرفشویی را به مدت یک ربع تا نیم ساعت در ترکیب آب جوش و مواد مخلوط شده قرار داد و بعد از گذشت این مدت زمان باید با استفاده از فرچه یا برس سطح فیلتر‌ها را با آب گرم تمیز کرد و تمام چربی‌ها و آلودگی‌های سطح فیلتر را از بین برد.

تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه با استفاده از سرکه

سرکه نیز یکی دیگر از مواردی است که قدرت پاک کنندگی بالایی دارد و با استفاده از آن می‌توان فیلتر هود آشپزخانه را به بهترین نحو تمیز کرد که برای این منظور لازم است مانند روش‌های قبل فیلتر هود را درون یک تشت  و یا سینک پر از آب جوش قرار داد و سپس یک لیوان سرکه به آن اضافه نمود و با قرار دادن فیلتر به مدت نیم ساعت در مواد ذکر شده سپس آن را با استفاده از برس و آب گرم شستشو داد و آن را به خوبی خشک کرد.

شست و شوی فیلتر هود آشپز خانه

نکاتی مهم برای تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

با توجه به مطالب ذکر شده تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه کار چندان سختی نیست و با رعایت برخی نکات و با استفاده از روش‌های گفته شده می‌توان فیلتر‌های هود آشپزخانه را خیلی راحت و سریع تمیز کرد. اما در رابطه با تمیز کردن فیلتر‌ها نکاتی وجود دارد که ذکر آن‌ها ضرورت دارد.

  ابتدا باید بدانید که  تمیز شدن فیلتر هود آشپزخانه تا حد زیادی به میزان کثیف بودن و چربی‌های روی آن بستگی دارد بنابراین در صورتیکه چربی فیلتر‌ها دارای چربی و آلودگی‌های بیش از حد باشند باید فرایند تمیز کردن آن‌ها به هریک از روش‌های ذکر شده را چند بار تکرار کرد.

فیلتر برخی از هودها از جنس پارچه‌ای است که نمی‌توان این فیلتر‌ها را به روش‌های گفته شده تمیز کرد بلکه این فیلتر‌ها باید هر چند ماه یکبار تعویض شوند. نکته دیگری که اهمیت زیادی دارد این است که فیلتر‌های هود آشپزخانه را نباید در ماشین ظرف‌شویی قرار داد زیرا چربی‌ها و آلودگی‌های فیلتر به ماشین وارد شده و آن را کثیف می‌کنند.

برای این که فرایند تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه با سرعت و راحتی بیشتری  صورت گیرد بهتر است که عملیات تمیز کردن آن را هر چند وقت‌ یک بار و در مدت زمان‌های کوتاهی انجام داد زیرا فیلتر یکی از قسمت‌هایی است که در معرض چربی قرار دارد و برای اینکه عملکرد مناسبی داشته باشد باید سطح آن به صورت مداوم از چربی‌ها پاک شود.

201 بازدید
نویسنده این مقاله
تکه کابل
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط