دکل مخابراتی، ستون ارتباطات نوین

حتما تا به حال برایتان پیش آمده است که در سطح شهر و یا جاده‌ها دکل‌های مخابراتی را مشاهده کرده باشید. BTS یا همان دکل مخابراتی وسیله‌ای برای برقراری ارتباط از طریق امواج رادیویی است. هر چه تعداد دکل‌های مخابراتی در سطح یک شهر یا منطقه بیشتر باشد سرعت ارتباطات در آن منطقه افزایش می‎یابد. در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع دکل‌های مخابراتی و هچمنین روش‌های ساخت و طراحی آن بپردازیم.

دکل مخابراتی چیست؟!

دکل مخابراتی وسیله‌ای برای برقراری ارتباط از طریق امواج رادیویی می‌باشد و به تمام دکل‌هایی گفته می‌شود که با استفاده از آنتن‌های نصب شده روی آن‌ها، یک ارتباط مخابراتی بدون سیم دو طرفه را برقرار می سازند. بر روی دکل‌ها آنتن‌هایی قرار می‌گیرند که با توجه به ماهیت خود می‌توانند امواج مورد نظر خود را افزایش دهند. آنتن‌ها به 5 دسته تقسیم می‌شوند:

  • آنتن‌های پخش رادیو و تلویزیون آنالوگ و دیجیتال
  • آنتن‌های مخابراتی نقطه به نقطه معروف بهلینک‌های رادیویی
  • آنتن‌های مخابراتی شبکه های سلولار موبایل مشتمل بر BTS
  • آنتن‌های مخابراتی شبکه‌های خصوصی سازمان‌ها
  • آنتن‌های مخابراتی شبکه های عمومی دیتا

طراحی، ساخت و نصب دکل مخابراتی

برای ساخت دکل‌های مخابراتی از قطعات پیش ساخته‌ای که قابل مونتاژ هستند استفاده می‌شود. جنس و متریال استفاده شده در ساخت این دکل‌ها از نو ST37  بوده که برخی قطعات مقاومتش از نوع ST44 تا ST52 است. برخی از شرکت‌ها برای جلوگیری از خوردگی و زنگ‌زدگی دکل‌های مخابراتی، قطعات پیش ساخته‌ی دکل‌های مخابراتی را از گالوانیزه گرم می‌سازند. یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در طراحی دکل‌های مخابراتی لحاظ شود، محاسبه بارها و نیروهای ناشی از باد، زلزله و شرایط جوی آن منطقه وارد بر دکل‌ها است.

نصب صحیح دکل هم از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا نصب اشتباه آن تمامی محاسبات طراحی را به هم ریخته و می‌تواند سبب نقص در کار و استحکام دکل شود. در نصب دکل باید به نوع آن نیز توجه داشت زیرا تجهیزات نصب با توجه به نوع دکل‌های مخابراتی متفاوت بوده و فرق می‌کنند. میزان ظرفیت آنتن‌های دکل، کاهش تشعشعات و تعداد مشترکین از جمله مواردی هستند که باید در نصب دکل در نظر گرفته شوند.

انواع دکل مخابراتی

دکل‌های مخابراتی با توجه به کاربردی که دارند می‌توانند به دسته‌ها و انواع مختلفی تقسیم‌بندی شوند. در این قسمت به بررسی انواع دکل‌های مخابراتی می‌پردازیم.

1-دکل‌های خودایستا

دکل‌های خودایستا به دکل‌هایی گفته می‌شود که دارای 3 و یا 4 پایه بوده و پایه‌ها به صورت خرپایی به یکدیگر متصل می‌باشند. دکل‌های خودایستا به دو بخش دکل‌های خودایستای چهار پایه و دکل‌های خودایستای سه پایه تقسیم‌بندی می‌شوند که به بررسی هر دو نوع آن خواهیم پرداخت.

دکل خودایستا چهار پایه

این نوع دکل‌ها به صورت چهار پایه بوده و معمولا تمامی قطعات دکل از نبشی ساخته می‌شوند و به وسیله پیچ و مهره به یکدیگر متصل می‌شوند. دکل‌های خودایستا چهار پایه از 4 پایه و 4 وجه ساخته شده و تحمل بار بالایی دارند. این دکل‌ها برای بارهای زیاد و معمولا برای ارتفاع‌های بلندتر از 24 متر ساخته و استفاده می‌شوند.

دکل خودایستا سه پایه

دکل‌های خودایستا سه ‌پایه دکل‌هایی هستند که به صورت مشبک ساخته شده و دارای سه ‌پایه هستند. پایه‌های دکل بیشتر از جنس لوله بوده و به صورتخرپایی از نبشی‌ها ساخته می‌شوند. در ساخت پایه‌ها از نبشی 60 درجه، میل‌گردهای توپر، پروفیل‌های خمکاری شده و… استفاده می‌شود. برای نصب این نوع دکل‌ها از آنتن‌های مایکروویو و آنتن‌های موبایل و بی‌سیم استفاده می‌شود.

دکل خودایستا

2- دکل‌های مهاری

دکل‌های مهاری به دکل‌هایی گفته می‌شود که به وسیله سیم مهار به زمین و یا تکیه‌گاه دیگری، مهار گشته‌اند. از مزایای این دکل‌ها می‌توان به وزن پایین و سبکی آن‌ها اشاره کرد که این امر باعث شده تا از این دکل‌ها در شبکه‌های تلفن همراه، رادیو و بی‌سیم استفاده شود. از آنجا که دکل‌های مهاری سبک‌تر از سایر دکل‌ها می‌باشند، ارزان‌تر از سایر دکل‌ها بوده و می‌توان آن‌ها را بر روی پشت بام‌های ادارات و منازل نصب کرد. نصب این دکل‌ها در مناطق شهری مزایای زیادی دارد زیرا ارتفاع ساختمان نیز برای نصب آن‌ها مناسب است. نصب دکل‌های مهاری روی زمین نیاز به فضای زیادی برای نصب سیم مهار داشته و می‌تواند چالش برانگیز باشد.

دکل‌های مهاری بسته به نوع و ابعاد ساخت آن‌ها به چندین دسته تقسیم می‌شوند که مهمترین دسته آن‌ها، دسته یا سری G می‌باشد. دکل‌های سری G که مهم‌ترین دکل‌های مهاری هستند در انواع 25 G ،35 G  و 45 G  ساخته و تولید می‌شوند. عدد مقابل G نشان‌دهنده عرض قاعده دکل بر حسب سانتی‌متر می‌باشد. این دکل‌ها به صورت سه ضلعی و قسمت‌های 3 متری که پایه‌هایی از لوله نمره 3 بوده و به وسیله میلگردهای نمره 8 و یا 10 به صورت خرپایی به یکدیگر متصل می‌شوند. دکل‌های مهاری بیشتر برای نصب در پشت‌بام منازل و ادارات استفاده شده و در هر 9 متر با کمک سیم‌های مهار از 3 یا 4 طرف مهار می‌شوند.

3- دکل‌های بازتابی

دکل‌های بازتابی دکل‌هایی هستند که به صورت آینه امواج رادیویی را منعکس کرده و منتشر می‌کنند. دکل‌های بازتابی با نام پسیو رفلکتور (passive reflector) به معنی بازتاب دهنده غیرفعال هم شناخته می‌شوند. در مناطقی که به دلیل موانع طبیعی مانند کوه و یا جنگل، دکل‌ها برای انتقال امواج دچار مشکل می‌شوند، برای دور زدن کوه و انتقال امواج از این نوع دکل‌ها (دکل‌های بازتابی) استفاده می‌کنند. این دکل‌ها دارای پنل بسیار بزرگی هستند که با استفاده از آن می‌توان زاویه کاری دکل را تعیین نمود.

دکل مهاری

نتیجه‌گیری

دکل مخابراتی وسیله‌ای برای برقراری ارتباط از طریق امواج رادیویی می‌باشد. دکل مخابراتی وظیفه تشدید و انتقال امواج رادیویی را داشته و هر چه تعداد دکل‌های مخابراتی در سطح یک شهر یا منطقه بیشتر باشد، سرعت و کیفیت امواج بالاتر بوده و دسترسی بسیار راحت‌تر است.

در این مقاله سعی کردیم به بررسی ماهیت دکل‌های مخابراتی، طراحی، ساخت، نصب و انواع دکل‌های مخابراتی بپردازیم. امیدوارم این مطلب مورد پسند و رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد. در صورتی که سوال، انتقاد، پیشنهاد و یا درخواستی از تیم تکه‌کابل دارید، در قسمت نظرات برای ما کامنت بگذارید.

آگهی بیشتر...