فیلتر
 • همه مقالات
 • راهنمای خرید
 • معرفی و آموزش تجهیزات الکترونیک
 • تولیدکنندگان تاسیسات ساختمان
 • تولیدکنندگان ترانسفورماتور
 • راهنمای تکه کابل
 • وندور لیست
 • تولیدکنندگان سیم و کابل ایران
 • تولید کنندگان و تامین کنندگان کلید و پریز
 • تولیدکنندگان کات اوت و برقگیر و مقره در ایران
 • تولید و تامین کنندگان لامپ در ایران
 • تولید کنندگان یراق آلات شبکه های توزیع برق
 • نمایندگی فروش سیم و کابل
 • معرفی محصولات صنعت برق
 • مفاخر و دانشمندان صنعت برق
 • آموزش در صنعت برق
 • علم و تکنولوژی در صنایع برق و مخابرات
 • آموزش در صنعت مخابرات
 • معرفی محصولات در صنعت مخابرات
 • ایمنی و بهداشت حرفه ای در صنعت برق ومخابرات(HSE)
 • اخبار صنعت برق و مخابرات
 • حوادث در صنایع برق و مخابرات
 • راهنمای خرید امن
تکه کابل-مرجع آگهی و نیازمندی اینترنتی در صنعت برق و مخابرات
تکه کابل-مرجع آگهی و نیازمندی اینترنتی در صنعت برق و مخابرات
محافظ دوربین مداربسته

محافظ دوربین مداربسته در فضای باز | 9 راهکار عملی

هنگامی‌ که از دوربین‌های مداربسته نصب شده در فضای باز سخن به میان می‌آید، برای بسیاری از افراد این سوالات مطرح می‌شود که چگونه می‌توان دوربین مدار بسته را در برابر حشرات موزی و تار عنکبوت محافظت کرد؟ محافظ دوربین مداربسته در برابر سرقت چیست؟ روش‌های مراقبتی از تأسیسات نظارتی در آب و هوای نامناسب چگونه است؟ اگر این موارد سوالات شما نیز هستند در ادامه با ما همراه باشید تا برخی از راهکارهای عملی که می‌تواند محافظ دوربین مداربسته شما در فضای باز باشد را با شما به اشتراک بگذاریم.

با دور نگه داشتن تجهیزات امنیتی از قطرات باران محافظ دوربین مداربسته خود باشید

دور نگه داشتن دوربین‌های مداربسته از قطرات باران مطمئن‌ترین راه برای محافظت از آن‌ها است. اگر دوربین شما در فضای باز نصب شده است به کمک برزنت یا سایه بان‌های مخصوص سیستم‌های امنیتی از آن‌ها در برابر باران مراقبت کنید. اگر فکر می‌کنید که امکان جابه‌جایی دوربین به یک مکان امن‌تر وجود دارد، در اولین فرصت با مشورت یک نصاب مطمئن آن‌ها را منتقل کنید.

محافظ دوربین مداربسته نیز یکی از گزینه‌های در دسترس شماست که می‌توانید آن‌ها را بسته به مدل دوربین خود خریداری کرده و با نصب روی تجهیزات امنیتی مانع آسیب به لنز و تجهیزات الکتریکی آن شوید. این قطعات الحاقی با امکان نصب ساده برای مقابله با باران و آفتاب شدید طراحی شده‌اند.

گارد سایه بان یا محافظ دوربین مداربسته برای جلوگیری از تأثیر بارش باران

دوربین مداربسته را در فضایی با تهویه مناسب قرار دهید

دوربین‌های مداربسته در فضای باز باید در فضایی با تهویه مناسب قرار داده شوند. برای حفظ کیفیت تصویر خوب، دوربین باید خشک نگه داشته شود. اگر آن را در جای خشک قرار ندهید، رطوبت باعث می‌شود کیفیت فیلم کاهش یابد و حتی ممکن است دوربین دچار اختلال شود. از پلاستیک پیچ کردن دوربین‌ها خودداری کنید زیرا با افزایش تعریق سبب فرسودگی و افت کیفیت دوربین می‌شود. شما همچنین می‌توانید با زاویه دادن به دوربین در هنگام نصب، از نشستن قطرات شبنم و یا تجمع باران روی آن جلوگیری کنید.

تهویه مناسب می‌تواند محافظ دوربین مداربسته شما در آب و هوای شرجی و مرطوب باشد. ترجیحاً از نصب دوربین به صورت تماماً افقی (با زاویه صفر درجه) خودداری کنید، زیرا حتی اگر از باران مصون باشد، تجمع قطرات شبنم می‌تواند عملکرد آن را مختل کند.

تأثیر رطوبت روی دوربین مداربسته

از لامپ حرارتی برای محافظت در برابر رطوبت استفاده کنید

یکی از روش‌هایی که می‌تواند با حذف رطوبت از ساختار سیستم امنیتی، محافظ دوربین مداربسته شما باشد، استفاده از لامپ حرارتی است. این لامپ‌های مادون قرمز در قیاس با دوربین مداربسته و سایر تجهیزات هزینه چندانی ندارند اما می‌توانند کارایی آن‌ها را تا چند برابر افزایش دهند. این موضوع برای مناطق شرجی و مرطوب بیشتر صادق است. در مناطق سردسیر و کوهستانی نیز به کمک این لامپ‌ها می‌توانید عمر تجهیزات خود را افزایش دهید.

علاوه بر لامپ‌های مادون قرمز، نمونه‌های دیگری از انواع محافظ دوربین مداربسته در برابر برودت شدید وجود دارد. مانند سیستم‌های گرمایشی با توری‌های فولادی که ضمن مقابله با رطوبت و سرمای هوا، با ایجاد تهویه مناسب اطراف دوربین از بخارگرفتن لنز آن نیز جلوگیری می‌کند. برای این منظور تشک‌های گرمایشی نیز وجود دارند اما با توجه به این که در کشور ما مناطقی که دمای هوا به منفی 15 درجه کاهش پیدا کند بسیار محدود است، استفاده از این نوع محافظ دوربین مداربسته توصیه نمی‌شود. در هنگام استفاده از سایر تجهیزات حرارتی محافظ دوربین مداربسته نیز، می‌بایست به کمک ترموستات از اوور هیت شدن دوربین‌ها جلوگیری نمایید.

درز‌ها را با سیلیکون مهر و موم کنید

این ممکن است ساده‌ترین راه برای محافظت از دوربین مداربسته در فضای باز باشد. می‌توانید از سیلیکون یا لاستیک برای ایجاد یک مهر و موم در اطراف دوربین استفاده کنید تا آن را خشک نگه دارد. همچنین با استفاده از درزگیر پنجره از ورود آب به باکس دوربین جلوگیری نمایید.

محافظت از دوربین مداربسته

استفاده از تجهیزات وایرلس برای فضاهای باز و بزرگ

با توجه به اینکه کابل‌های رابط نیز می‌توانند تحت تأثیر رطوبت فرسوده شوند و این مسئله به نوبه خود عملکرد دوربین را به مخاطره می‌اندازد؛ اگر در فکر نصب دوربین مداربسته برای یک فضای آزاد و بزرگ هستید، می‌توانید به کمک سیستم‌های وایرلس از خیس شدن، فرسوده شدن و ایجاد جریان‌های خطا در کابل‌ها جلوگیری کنید. علاوه بر این در چنین مکان‌هایی استفاده از سیستم وایرلس امنیت بیشتری را نیز فراهم می‌کند و می‌تواند هزینه کمتری هم داشته باشد.

سیستم امنیتی خود را از نظر فیزیکی ایمن کنید

یکی از بهترین راه‌هایی که می‌تواند از دوربین مداربسته محافظت کند، نصب آن در مکانی است که امکان دسترسی فیزیکی به آن فراهم نباشد. پیش از نصب، در خصوص ایمنی محل قرار دادن دوربین مداربسته اطمینان حاصل کنید. احتمال هرگونه دسترسی آسان به دوربین مداربسته و کابل‌های آن را به صفر برسانید. حتی می‌توانید از باکس‌های فلزی محافظ دوربین مداربسته به منظور جلوگیری از سرقت استفاده کنید. کلیه این الزامات امنیتی را در خصوص سایر تجهیزات متصل به سیستم CCTV نیز رعایت نمایید.

کیج محافظ دوربین مداربسته

استفاده از تجهیزات جانبی برای جلوگیری از سرقت دوربین مداربسته

برخی از نمونه‌های محافظ دوربین مداربسته، صرفاً به منظور اجتناب از به سرقت رفتن خود دوربین طراحی شده‌اند. اما پیش از آن، باید اطمینان حاصل کنید که دوربین مداربسته و تجهیزات وابسته به آن در دسترس رهگذاران قرار ندارد. محافظ دوربین مدار بسته از نوع کیج و توری در دو طرح با قابلیت جوش دادن به سطوح فلزی و یا پیچ و مهره شدن به دیوار و سقف، تا حد زیادی احتمال سرقت را کاهش می‌دهد.

علاوه بر کیج‌های فلزی، می‌توان از محافظ دوربین مداربسته از نوع استتاری نیز استفاده کرد. مخفی کردن دوربین مداربسته، کمتر توجه رهگذران را جلب می‌کند. این نوع تجهیزات برای باغ‌ها و زمین‌های زراعی بسیار مناسب هستند زیرا برخلاف تیرک نصب دوربین، اصلاً جلب توجه نمی‌کنند و به شما اجازه می‌دهند دوربین مدار بسته خود را در هر مکانی که تمایل دارید نصب نمایید.

استفاده از ژاکت استتار برای دوربین مداربسته وایرلس

مقابله با تجمع حشرات موذی در اطراف دوربین مداربسته

با توجه به نور مادون قرمز و یا فلاش‌های نوری نصب شده روی دوربین‌ها برای تسهیل دید در شب، تجمع حشرات مزاحم بسیار طبیعی است. برای جلوگیری از این مسئله می‌توانید قرص‌های حشره کش جامد را زیر قاب محافظ دوربین مداربسته قرار دهید و یا اینکه با پنبه آغشته به ژل‌های نفتی (آتشزنه‌ها) و قرار دادن یک لایه بسیار نازک از این ژل در اطراف قاب دوربین مداربسته، کلیه حشرات موذی را از این محل دور نگه دارید.

تجهیزات مناسب و با کیفیت را انتخاب کنید

باید به این نکته توجه داشته باشید که راهکار‌های محافظ دوربین مداربسته، هرکدام تا حدی جنبه عملی دارند. اگر در یک محیط با آب و هوای سرد، مرطوب و یا خشن قرار دارید، بهترین راه استفاده از تجهیزات امنیتی مقاوم به این شرایط و دوربین‌های ضد آب است. این تجهیزات توسط کارخانه مهر و موم می‌شوند و با ممانعت از ورود هرگونه بخار، قطره آب و یا حشره به درون قاب خود، از آسیب دیدگی جلوگیری می‌کنند. اما از آنجایی که هیچ دوربینی در برابر سرقت به طور کامل ایمن نیست، استفاده از کیج‌های محافظ دوربین و یا سنسور‌های لرزش، حرکت و قطع مدار می‌توانند به شما کمک کنند تا مانع به سرقت رفتن دوربین‌های گرانبهای خودتان بشود.

ممنون که وقت گذاشتید و مقاله فوق را مطالعه نمودید،به شما مقاله های مرتبط زیر را نیز پیشنهاد میکنیم تا مطالعه و به سطح دانش و آگاهی خود بیفزایید.

آشنایی با تجهیزات دوربین مداربسته و نکات مربوط به انتخاب آن‌ها

راهنمای خرید تجهیزات دوربین مدار بسته

نصب، راه اندازی و نگهداری دوربین مدار بسته

دوربین مداربسته سیم کارت خور چیست و چه کاربردی دارد؟

تبدیل گوشی به دوربین مداربسته

 

نویسنده این مقاله
الهه زینالی
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط